Foto: Ian Langston, Epa/HinaFoto: Ian Langston, Epa/HinaPrihvaćanjem nepotpunog i nedovoljnog završnog dokumenta COP-a 21 tek započinje dugotrajan i mukotrpan proces spašavanja klime na planeti od pogubnog utjecaja čovječanstva koja se s nepotrebnim korištenjem fosilnih goriva nepovratno uništava, poručuju iz udruge Eko Kvarner i Hrvatskog panela za klimatske promjene.

Smatramo da je pravi posao tek pred nama, jer tek sada predstoji neizbježna obaveza da se započne i što prije završi tranzicija u post-fosilno društvo planskom i sustavnom tranzicijom u prvo dominantno, a onda i potpuno korištenje obnovljivih izvora energije koju su već odavno uspješno započele mnoge razvijene zemlje. Važno je naglasiti kako se time može u Hrvatskoj otvoriti desetak tisuća novih radnih mjesta i reindustrijalizirati hrvatsko gospodarstvo, ali se može i dobit iz energetskog sektora decentralizirati i distribuirati građanima i gospodarstvu.

"Zbog svega navedenog, pozivamo buduću Vladu Republike Hrvatske da prihvati izazov i napravi RH znanstvenim i organizacijskim, a nakon Pozivamo buduću Vladu  da prihvati izazov i napravi RH znanstvenim i organizacijskim, a nakon toga i industrijskim liderom regije, pa i Mediterana, jer za to postoje svi potrebni preduvjeti toga i industrijskim liderom regije, pa i Mediterana, jer za to postoje svi potrebni preduvjeti, korištenjem prenamjene ostataka nekada moćne hrvatske industrije, uz pomoć znanosti s hrvatskih sveučilišta i organiziranjem energetskih zadruga, kao što su postojeće na Krku i u Kaštelima. Isto tako, kao što je otok Krk već izradio strategiju sustavne tranzicije u energetski nezavisan i CO2 neutralan otok i ostali dijelovi Hrvatske mogu krenuti tim putem, koji će nesumnjivo trajati desetljećima", poručuju iz organizacija.

Dodaju kako je za to prije svega potrebno da se buduća Vlada okrene prema vrhunskim ekspertima sa sveučilišta koji već godinama uspješno realiziraju projekte iz domene obnovljivih izvora energije diljem svijeta, a ne da kao do sada sluša isključivo dobro pozicionirane lobiste trgovaca fosilnih goriva i eksperte koji su već desetljećima aktivni isključivo u domeni fosilnih goriva čime se Hrvatska vraća u 19. stoljeće.

"U kontekstu toga moramo još jednom napomenuti da smatramo krajnje bizarnim i ciničnim da je bivši premijer Zoran Milanović na otvaranju konferencije u Parizu govorio o borbi protiv klimatskih promjena, kada se njegova vlada cijeli svoj mandat borila za izgradnju novih termoelektrana na ugljen i bušenje nafte u Jadranu, sustavno gušeći  snažnije korištenje obnovljivih izvora energije", zaključuju iz Eko Kvarnera.

Ključne riječi: Eko Kvarner, klimatske promjene
<
Vezane vijesti