Zbog velikog broja oboljelih od malignih bolesti, na poticaj Mirjane Glavnik, koja je također oboljela od karcinoma, u Sisku je osnovana Udruga oboljelih od malignih bolesti.
Cilj je te udruge, kaže Mirjana Glavnik, okupiti i organizirati ljude u borbi protiv onečišćivača zraka u tom gradu.
Kada mi je dijagnosticiran karcinom pluća, u ambulantama i bolnicama susretala sam se mnogim Siščanima koji su oboljeli kao i ja. Svatko se nosio s bolešću kako je znao i umio, a nedostajala nam je snaga zajedničkog djelovanja.
Odlučila sam učiniti nešto za nas. Pokrenula sam potpisivanje peticije "I ja sam svjedok". Dvije je tisuće građana stavilo svoj potpis na peticiju kao javnu potporu nama koji smo oboljeli, ali i svima koji su izloženi onečišćenju, tvrdi Mirjana Glavnik.
Namjera nam je da se pred mjerodavnim tijelima pokrene postupak za odštetu. Stoga vjerujem da će nam se mnogi pridružiti, i oboljeli i zdravi. Vjerujem da ćemo ovim putem doznati koliko je oboljelih jer točnih podataka nema.
Liječnici šute, javna je tajna da i u Ini ima puno oboljelih. Usto, kad god bih, dok sam bila na na kemoterapiji u Zagrebu, rekla odakle sam, sestre bi komentirale: "Ah, opet iz Siska" kaže Mirjana Glavnik. Nova će udruge u prvom redu pružati financijsku i psihološku pomoć.

