Posljednjih mjeseci svjedočimo izbjegličkoj krizi koja je pokazala svu težinu položaja "ljudi u pokretu" uz, istovremeno, nedovoljnu spremnost same Europske unije za koordinirano upravljanje takvom situacijom. Posljednja tri mjeseca u smjeru željenih destinacija Hrvatskom je, kao tranzicijskom zemljom na Balkanskoj ruti, prošlo više od 400 tisuća izbjeglica i prognanih.
Stoga je upravo obilježavanje Međunarodnog dana migranata, 18. prosinca, dobar povod za organiziranje javnog dijaloga o pravima migranata, koja su često ugrožena kako u zemljama njihova porijekla tako i u onima u koje dolaze.
Ovom inicijativom želimo jasno upozoriti i pozvati institucije EU, ali i sve države članice da udruže snage u cilju boljeg upravljanja izbjegličkom krizom.
Organizatori događaja je Europska konfederacija sindikata, u suradnji sa Savezom samostalnih sindikata Hrvatske i Nezavisnim hrvatskim sindikatima.

