cenzura1_copy49602.pngOvaj petak, 20. veljače 2015. s početkom u 21 sati pogledajte TV emisiju Cenzura.

Proračun je teško učiniti zanimljivim, tema je složena, a zbog nagomilanih problema i recesije očekuje se da će biti sve više u središtu interesa  javnosti. Većina građana ne zna kako funkcionira je proračunski proces pogotovo na nacionalnoj razini pa slijedom toga teško je očekivati njihovo uključivanje. S druge strane političari smatraju da nema ni potrebe za uključivanjem građana, ne vjeruju im pa se time stvara neprekinuti lanac međusobnog nepovjerenja.

Znate li kakvih sve proračuna ima i čemu služe?

Rezultati ankete provedene u županijskim skupštinama i gradskim vijećima pokazuju da čak 43% vijećnika, izabranih predstavnika građana koji odlučuju o proračunu, ne razumije proračun svoje lokalne jedinice.

Što onda očekivati od "običnih" građana?

Građani kao porezni obveznici doprinose proračunu te bi ih se trebalo uključivati i u odlučivanju o raspodjeli sredstava za što je nužna transparentnost proračunskih dokumenata i procesa kao i otvorenost da građani u tim procesima sudjeluju. Cilj postizanje veće odgovornosti vlasti prema građanima.

Kako to postići?

Metoda deliberacije predstavlja pokušaj da se istraživanja javnog mnijenja i rasprave u kojima sudjeluju građani koriste na nov i konstruktivan način, posebno u svjetlu donošenja političkih odluka oko kojih su građani i donositelji odluka podijeljeni. Ona uključuje građane birane kao reprezentativni uzorak u rasprave o važnim političkim pitanjima, a ključni moment je da osim rasprave građani dobivaju stručne informacije o pitanju o kojem se raspravlja te političke poglede svih zainteresiranih strana. Na deliberaciji o sudjelovanju građana u procesu donošenja proračuna u Hrvatskoj, koju je organizirao Centar za mirovne studije, zabilježili smo rasprave građana sa stručnjacima i stručnjakinjama te političarima i političarkama, na zadanoj temi.

Emisija Cenzura realizira se u produkciji Udruge za promicanje ljudskih prava i medijskih sloboda CENZURA PLUS iz Splita, a emitira se u petak u 21 i 10 sati na TV Jadranu, te reprizno u subotu u 16 i 30 sati. Emisiju Cenzura možete izravno pratiti putem platformi Max TV, B.Net i Iskon TV, a od tjedna nakon prvog emitiranja i na Vimeo kanalu, te lokalnim televizijama TV Atili iz Bjelovara, Kanalu RI iz Rijeke te na TV Istri.